2025. április 8., kedd

Bohém rapszódia

 

Miért épp Bohém rapszódia a címe ennek a dalnak?

Miért tart pontosan 5 perc 55 másodpercig?
Miről is szól valójában?
És miért október 31-én mutatták be a Queen-film premierjét?


Nem véletlen, hogy a film bemutatója október 31-re esett – pontosan 1975. október 31-én hangzott el először a Bohém rapszódia.
A dal címe két erős jelentéstartalmú szóból áll össze. A „rapszódia” egy szabad szerkezetű zenemű, amely látszólag egymással össze nem függő részekből épül fel. Maga a szó a görögből ered, és azt jelenti: „összefűzött énekrészek”. A „bohém” pedig utalás egy cseh régióra – Bohémiára – ahonnan Goethe Faustjának története is elindul.
Goethe Faustja egy idős, rendkívüli tudással bíró ember, aki már szinte mindent tud – kivéve az élet értelmét. Kétségbeesésében mérget akar inni, de ekkor harangszó zavarja meg. Ahogy kilép a házból, találkozik egy kutyával, aki egy különös férfivá változik: ő Mefisztó, az ördög. Alkuba bocsátkoznak – Faust az ördögnek ajánlja a lelkét, cserébe egy teljes életért. Fiatallá válik, hatalomra tesz szert, de elbukik: elveszíti szeretteit, önmagát, végül az angyalok harcolnak érte. Ez az alapmotívum segít megérteni, miről is szól a Bohém rapszódia.
A dal maga Freddie Mercuryról szól.
A „rapszódia” szó szerint több különálló zenei és érzelmi egységből áll, és ebben a dalban hét rész különíthető el:
1. A capella nyitány
2. Ballada
3. Gitárszóló
4. Opera
5. Rock
6. Zenei csúcspont
7. Záróakkord – vagyis a „kóda”
A történet egy szegény fiúról szól, aki azon tűnődik, vajon valódi-e ez az élet, vagy csak egy torz képzelgés. Elmondja, hogy ha meg is halna, a világ nélküle is tovább forogna. Ezután – akárcsak Faust – alkut köt az ördöggel, és eladja a lelkét. Ezután rohan, hogy elmondja édesanyjának, mit tett: „Mama, most öltem meg egy embert, fegyvert szorítottam a fejéhez… és most halott.” Ezzel a sorral valójában saját, régi énjét öli meg. Freddie önmagával számol le.
A paktum megszegése a halálát jelentené. Elbúcsúzik szeretteitől, anyja sír – és ezek a könnyek ott sírnak a gitárszólamokban is. Freddie kétségbeesik: „Mama, nem akarok meghalni!”, és elindul az operai rész, ahol egyfajta asztrális síkra kerül. Ott meglátja önmagát: „Látok egy kis sziluettet egy férfitól.” Kérdezi: „Scaramouche, táncolsz velem?” A Scaramouche eredetileg egy bohócfigura, de itt a jó és a rossz harcának szimbóluma: az apokalipszis négy lovasa küzd Freddie lelkéért.
„Villám és mennydörgés rémiszt engem” – mondja. Ez a Biblia egyik passzusára utal (Jób 37), ahol a félelem és az isteni erő megjelenik. Édesanyja könyörög, hogy bocsássanak meg neki: „Csak egy szegény fiú, engedd el ezt a szörnyűséget!” A fohászokat meghallják – angyalok ereszkednek le, hogy küzdjenek érte. „Bismillah!” – hangzik el, azaz: „Isten nevében”, amely a Korán első szava is. Maga az isteni erő jelenik meg, hogy megmentse őt.
A harc során Freddie édesanyja életéért is retteg: „Mamma mia, engedj el!” – kiáltja. Az égiek újra szólnak: „Nem hagyunk el!” Freddie még ellenáll, de kimondja: „Belzebub – a sötétség ura – talán egy démont küldött hozzád, anya…”
A „Figaro” és „Magnifico” kiáltások tisztelgés Mozart Figaró házassága és Bach Magnificat című műve előtt.
Ezután jön a rockrész – a dühöngő ördög kérdőre vonja.
Ez az egyik legerőteljesebb pillanat: az ördög kétségbeesik. Az emberi bánat, a megbánás és a szeretet erősebbnek bizonyul a gonosznál. Az utolsó szakaszban, a kódában, Freddie felszabadul. Megszólal a gong, ami sok ázsiai kultúrában a démonok elleni tisztító hang. A dal itt zárul le.
És hogy miért tart pontosan 5 perc 55 másodpercig?
Freddie nagy rajongója volt az asztrológiának. A numerológiában az 555 a halál száma – nem fizikai értelemben, hanem spirituálisan. Egy korszak lezárását és egy új kezdetet szimbolizálja. Az angyalok védelmét jelzi. A dal először a halottak napjának előestéjén csendült fel, amely a kelta hagyományban a Samhain ünnepe – amikor a holtak világa megnyílik, és az élők érintkezhetnek velük.
Semmi sincs véletlenül a Bohém rapszódiában. Minden sor, minden hang mély jelentéssel bír.
Ez egy mestermű, a világ valaha volt legjobb zeneszáma, amely örökre megváltoztatta a Queen történetét.

TESSÉK ÚGY HALLGATNI, HOGY KÖZBEN OLVASOD A SZÖVEGET IS!
INNEN: https://www.youtube.com/watch?v=yk3prd8GER4




Tetszik
Hozzászólás
Megosztás
Facebook